Kocie odgłosy i śpiewające koty
 
Artykuł z kategorii Ciekawostki na temat kotów na serwisie Koty.org.pl - Kocie odgłosy i śpiewające koty. Przeczytaj tekst artykułu, skomentuj Ciekawostki, podziel się swoją opinią na temat artykułu Kocie odgłosy i śpiewające koty lub zobacz inne artykuły na Koty.org.pl. Zapraszamy też do sekcji imiona dla kotów, gdzie znajdziesz wymarzone imię dla swojego nowego kotka lub kotki.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
  Koty.org.pl

Kocie odgłosy i śpiewające koty

Data wpisu: 2009-09-01
 
śpiewające kotyKoty są bardzo rozmowne – wydają z siebie szereg różnych odgłosów o odrębnym znaczeniu, które czasem trudno rozszyfrować człowiekowi. Jako, że kot jest stworzeniem bardzo tajemniczym, to także jego mowa owiana jest tajemnicą i jej znaczenie nie zostało jeszcze do końca wyjaśnione.Komunikacja kota z otoczeniem odbywa się nie tylko za pomocą odgłosów, ale także za pomocą języka ciała, na który składają się: pozycja ciała, spojrzenie, ułożenie wibrysów, ruch uszu, a przede wszystkim ogona. Odczytanie ruchu ogona jest trudne, ponieważ może on oznaczać zarówno to, że kot jest zły, ale również to, że jest zadowolony. Trudno zatem nadążyć za odczytywaniem kocich sygnałów nam wysyłanych. Koty w ten skomplikowany dla nas sposób informują o swoim nastroju, potrzebach i zamiarach. Koty dzielimy na koty miauczące, koty niemiauczące, koty jedynie mruczące, koty miaucząco-mruczące, koty prychające i śpiewające koty.

Pierwszym elementem kociej mowy jest miauczenie, w tym różne jego formy, tj. pomiaukiwanie, głośne nachalne miauczenie oraz ciche „nieme” miauczenie. Poprzez czynność miauczenia kot najczęściej informuje nas o tym, że czegoś chce, np. jeść czy pić, że coś mu jest, że coś mu się nie podoba, a także że jest w rui – wtedy miauczy bardzo głośno, uciążliwie. Może też zwyczajnie z nami rozmawiać, pomiaukując. Są jednak koty, które w ogóle nie miauczą lub miauczą bezgłośnie, otwierając tylko pyszczek – prawdopodobnie kot wtedy też miauczy, ale na takiej częstotliwości, której ludzkie ucho nie wychwytuje. To, że kot nie miauczy wcale nie oznacza, że coś mu jest, po prostu zdarzają się tak, jak wśród ludzi także wśród kotów osobniki mniej gadatliwe czy też milczki. Ostatnio na rynku amerykańskim pojawił się elektroniczny tłumacz dla właścicieli kotów – „Meowlingual”, który dzieli kocie odgłosy na pięć kategorii. Czytnik analizuje je i informuje czy kot jest smutny, szczęśliwy, sfrustrowany, przestraszony czy głodny. W Japonii jest istnym hitem – sprzedano już 300 tysięcy egzemplarzy. Czy to urządzenie faktycznie działa – trudno ocenić.Drugim rodzajem kociej mowy, bardzo tajemniczym i niezbadanym do końca jest mruczenie i pomrukiwanie. Wszystkie koty mrucząc wytwarzają wibracje o częstotliwości między 25 a 125 Hz. Żadne inne stworzenie na świecie nie wydaje takiego dźwięku, stąd kocie mruczenie jest bardzo zagadkowe i ciekawe. Istnieje kilka teorii na temat tego skąd pochodzi i czym jest. Jedna z nich mówi o tym, że mruczenie to dźwięk wytwarzany przez wibrowanie fałszywych strun głosowych umiejscowionych obok więzadeł głosowych. Druga mówi, że to turbulencje w strumieniu krwi wywołują drganie w klatce piersiowej i tchawicy i rozbrzmiewają w jamach zatok czaszki. Trzecia mówi o tym, że mruczenie wywoływane jest przez pozafazowe skurcze mięśni krtani i przepony brzusznej. Kot mruczy nie tylko z zadowolenia, kiedy leży nam na kolanach, ale także gdy go coś boli, gdy jest zestresowany, a nawet przed śmiercią – uspokaja się w ten sposób. Mruczą zresztą nie tylko koty domowe, ale wszystkie kotowate – także dzikie koty, oprócz tygrysów. Niedawno pojawiła się bardzo ciekawa teoria na temat funkcji mruczenia i jego powiązania z nadzwyczajną zdolnością do regeneracji kociego organizmu. Okazało się, że prawdopodobnie wibracje, jakie powstają podczas mruczenia wspomagają regenerację kości, ścięgien, więzadeł i mięśni oraz są ulgą w bólu, stąd też koty nie cierpią na schorzenia układu kostno-mięśniowego i posiadają wielką odporność na urazy. Dlaczego tak się dzieje? Drgania o częstotliwości między 20 a 50 Hz (dla przypomnienia mruczenie ma od 25 do 125 Hz) poprawiają strukturę kości i zwiększają gęstość tkanki.

Trzecim rodzajem kociej mowy jest prychanie, które koty stosują podczas polowania oraz walk i jako ostrzeżenie, gdy są zezłoszczone. W trakcie polowania koty też swoiście „szczekają”.

Często też spotyka się tzw. śpiewające koty. Koci śpiew powstaje jako swoista mieszanka wszystkich kocich odgłosów, tj. miauczenia, mruczenia i prychania – brzmi to jak śpiew. Zazwyczaj śpiewające koty śpiewają, ponieważ wyrażają swoje zadowolenie z wzmożonego głaskania lub drapania przez właściciela, co bardzo kojarzy się kotu z miłosną grą. W ciepłe noce, jednak nie tylko, bo również zimą, można usłyszeć za oknem śpiewające koty – jest to tzw. śpiew godowy. Jednak nie jest tak jak powszechnie się uważa, że to kocury zalecają się do kotek, lecz walczą one z innymi kocurami o prawo do kotki, a kotki w ten dość przeraźliwy akustycznie sposób nawołują partnerów. Te kocie śpiewy towarzyszą nam nie tylko w marcu z racji swojej nazwy "marcowanie", ale przez cały rok. Stąd też śpiewające koty to albo koty walczące podczas rui, albo kocie ewenementy, które faktycznie potrafią "śpiewać".
 

Komentarze do wpisu Kocie odgłosy i śpiewające koty

dodany: 2011-06-30     przez: Aga
 
www.koty.org.pl/pupile/lolek.htm
 
jak mój Loluś chce żebym się nim zajeła, to nie da spokoju - miauczy, łasi się, wskakuje na kolana, turla się, bym tylko zwróciła na niego uwagę hehe.
Artykuł bardzo fajny ; )
 
 
dodany: 2010-09-04     przez: Garfi
 
www.koty.org.pl/pupile/garfi.htm
 
Ja rozumiem Garfi. Jak miauczy pod drzwiami to chce wyjść, a jak stoi przy drzwiach od łazienki to nie ma picia w misce i chce żeby jej wlać.
 
 
dodany: 2010-07-12     przez: Monika
 
www.koty.org.pl/pupile/wrocislawa.htm
 
Tłumacz dla właścicieli kotów ? czy świat oszalał ? Jak ktoś zna swojego kota to doskonale wie co on chce mu powiedziec.Ja znam swoje koty i wiem kiedy mają jaki humor.
Artykuł jest ogólnie fajny.
 
 
      
Dodaj komentarz zamknij

Aby dodać komentarz musisz się zalogować.
 
  Login / adres e-mail
  Hasło
 
 
  « przypomnij hasło zarejestruj się »
 
 
 
 
 
 
 
Boks reklamowy
Morusek.pl - darmowe ogłoszenia zwierząt
Psy.elk.pl - portal psiej społeczności
+ dodaj swój link
 
Zdjęcia kotów
Mamy już 22391 zdjęć
ostatnio dodane:
Kot
+ dodaj zdjęcie  |  więcej zdjęć »
 
  
Kontakt    |    Polityka prywatnosci    |    Polityka cookies    |    Regulamin    |    Inne nasze serwisy    |    Linki    |    Szukane frazy    |    Reklama Designed by Pastuchp
Copyright 2007-2018 © Koty.org.pl
 
 
Internet Age - wydawca serwisów internetowych
Psy.elk.pl - portal psiej społecznosci