Ruja u kotów
 
Artykuł z kategorii Porady na temat kotów na serwisie Koty.org.pl - Ruja u kotów. Przeczytaj tekst artykułu, skomentuj Porady, podziel się swoją opinią na temat artykułu Ruja u kotów lub zobacz inne artykuły na Koty.org.pl. Zapraszamy też do sekcji imiona dla kotów, gdzie znajdziesz wymarzone imię dla swojego nowego kotka lub kotki.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
  Koty.org.pl

Ruja u kotów

Data wpisu: 2010-01-21
 
Ruja u kotów jest przejawem występującej u nich cyklicznej aktywności seksualnej. Przebiega inaczej niż u suczek i wiąże się z bardziej wyraźną zmianą zachowania kocic i mniej spektakularnymi objawami klinicznymi. Często stanowi kłopotliwą, pełną dyskomfortu sytuację dla tych zwierząt i ich opiekunów. Stąd wielu właścicieli podejmuje różne środki, aby ruja u kotów przebiegała łagodniej albo wręcz przyczyniają się do jej nie wystąpienia.



Nie trudno jest zauważyć u swojej mruczącej pociechy wzmożoną aktywność płciową. Kocice chętniej łaszą się do domowników, intensywniej ocierają się o przedmioty i przyjmują gotowe do aktu pozycje. Często można zaobserwować zmianą modulacji głosu samic oraz wzmożone huśtawki nastroju z przejawami nadpobudliwości, niekiedy nawet agresji. Ruja u kotów nie jest natomiast zwiastowana wyraźniejszymi symptomami jak u suk, czyli pojawieniem się krwistej wydzieliny z pochwy. Czas trwania okresu, w którym może dojść do zapłodnienia kotki jest różny, od kilku dni do paru tygodni. Zazwyczaj pierwsza ruja u kotów ma miejsce od piątego miesiąca, do ukończenia pierwszego roku życia. Wydzielane od tej pory lotne substancje zapachowe, tak zwane feromony służą do zwabiania kocurów i wzmagania u nich instynktu prokreacji.

Aby zapobiec u kotki nie tylko niechcianego potomstwa, ale również wzmożonego popędu seksualnego samic oraz przebywających w jej otoczeniu kocurów, właściciele często decydują się na zabieg sterylizacji. W odróżnieniu od hormonalnej metody antykoncepcyjnej w formie iniekcji poddanie kotki sterylizacji nieodwracalnie sprawia, że ruja u kotów już więcej nie wystąpi. Choć wielu weterynarzy podkreśla zalety usunięcia organów rozrodczych kocic pod narkozą, zabieg nie jest pozbawiony powikłań, jak każda inna inwazyjna ingerencja chirurgiczna.



Z uwagi na wciąż rosnącą populację niechcianych miotów kocic, które nieraz naprawdę trudno jest odizolować od samców, wielu właścicieli nie hodujących koty rasowe z myślą o potomstwie, podejmuje decyzję pozbawienia swoich pociech płodności. Z pewnością jest to skuteczny sposób zapobiegania uciążliwego dla zwierząt okresu, jakim jest ruja u kotów, naturalnie powtarzającego się niekiedy nawet co miesiąc.
 

Komentarze do wpisu Ruja u kotów

dodany: 2011-01-28     przez: Aleksandra
 
www.koty.org.pl/pupile/ivana1.htm
 
A ja jusz wysterylizowałam i mam po klopocie ;)
Zachęcam do sterylizacji kotek , Pozdrawiam.
Bardzo ciekawy artykuł .......... ;);)
 
 
dodany: 2010-08-12     przez: Karolina
 
www.koty.org.pl/pupile/blaki.htm
 
Ciekawy artykuł i mnie to też czeka bo mam kotkę.
 
 
dodany: 2010-07-30     przez: E.
 
www.koty.org.pl/pupile/wojtek2.htm
 
Interesujące.. :)
każdy właściciel kota powinien to wiedzieć :P
 
 
      
Dodaj komentarz zamknij

Aby dodać komentarz musisz się zalogować.
 
  Login / adres e-mail
  Hasło
 
 
  « przypomnij hasło zarejestruj się »
 
 
 
 
 
 
 
 
Boks reklamowy
Morusek.pl - darmowe ogłoszenia zwierząt
Psy.elk.pl - portal psiej społeczności
+ dodaj swój link
 
Zdjęcia kotów
Mamy już 22026 zdjęć
ostatnio dodane:
Kot
+ dodaj zdjęcie  |  więcej zdjęć »
 
 







 
Kontakt    |    Polityka prywatnosci    |    Polityka cookies    |    Regulamin    |    Inne nasze serwisy    |    Linki    |    Szukane frazy    |    Reklama Designed by Pastuchp
Copyright 2007-2014 © Koty.org.pl
 
 
Internet Age - wydawca serwisów internetowych
Psy.elk.pl - portal psiej społecznosci