Koty rudzielce
 
Artykuł z kategorii Ciekawostki na temat kotów na serwisie Koty.org.pl - Koty rudzielce. Przeczytaj tekst artykułu, skomentuj Ciekawostki, podziel się swoją opinią na temat artykułu Koty rudzielce lub zobacz inne artykuły na Koty.org.pl. Zapraszamy też do sekcji imiona dla kotów, gdzie znajdziesz wymarzone imię dla swojego nowego kotka lub kotki.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
  Koty.org.pl

Koty rudzielce

Data wpisu: 2011-04-29
 
Wielu kociarzy i nie tylko marzy o piękny rudym dostojnym kocie. Niewielu z nas jednak takiego ma. Dlaczego? Otóż, rude koty nie rodzą się zbyt często, nie mówiąc już o rudych kotkach. W rudzielcu jest jednak coś magicznego, przyciągającego, co powoduje, że chcemy go mieć przy sobie. Nie pozostaje nic innego jak poszukiwanie takiego kota do skutku. A znaleźć go wcale nie jest tak łatwo.

Powszechnie wiadomo, że cały rudy może być tylko kocur, a całkowicie rude kotki nie występują. Czy to prawda? Jak się okazuje nie, ponieważ mimo, że rude kotki zdarzają się bardzo rzadko, to jednak występują. Od czego zatem zależy ta niezwykła kocia rudość? Oczywiście od genów. Kocie płci powstają identycznie jak u ludzi, i tak kotki mają dwa chromosomy X, a koty jeden chromosom X i jeden Y. Kotka otrzymuje jeden chromosom X od matki i jeden X od ojca, natomiast kot jeden z chromosomów X od matki i Y od ojca. Ten jakże cenny dla miłośników rudzielców gen odpowiedzialny za rudość znajduje się w jednym z chromosomów X, natomiast geny odpowiedzialne za kolory biały i czarny w drugim chromosomie X – jest to tzw. mozaikowe występowanie genów. Gdy gen rudy znajdzie się w chromosomie X kota, to jako dominujący gen uczyni kota rudym i to niezależnie od występowania genów innych kolorów w tymże chromosomie. Taki rudy kot gen rudości znajdujący się w chromosomie X przekaże swoim córkom, ale synom nie, ponieważ koty otrzymują od ojca chromosom Y, który to nie ma genów odpowiedzialnych za kolor. Ruda kotka może się urodzić wtedy, gdy otrzyma rudy gen łącznie od matki i od ojca. Kotki pochodzące ze skrzyżowania rudego kota i kotki tricolor mogą być rude. Natomiast kotki rudego kota i rudej kotki na pewno będą całkowicie rude. Zdarza się to jednak dość rzadko, stąd powszechne przekonanie o tym, że rude koty to jedynie kocury.Innym ciekawym umaszczeniem związanym z rudym kolorem jest tzw. tricolor, który występuje praktycznie zawsze jedynie u kotek. Zdarzają się kocury o takim umaszczeniu, ale są one zupełnie bezpłodne. Dzieje się tak dlatego, że aby kocur był tricolorem musi dojść do podwojenia liczby chromosomów X w kariotypie – posiada on wtedy chromosomy XXY – tzw. zespół Klinefeltera. U kotek występują dwa chromosomy X – jeden jest nieużywany, ale część komórek odpowiedzialnych za kolor nosi ślady jednego z chromosomów X, a inne drugiego i dlatego kotka może być tricolorką. W jednym chromosomie X znajduje się gen rudy, a drugim geny białe i czarne.

Wśród rasowych rudzielców na szczególną uwagę zasługują koty abisyńskie, które niekiedy są aż pomarańczowe. Abisyńczyk zawdzięcza swoje umaszczenie genowi odpowiedzialnemu za jasny brąz (tzw. cynamon-sorrel), a odmiana jaśniejsza – płowy lub beż. Z kolei rudy jasny nazywany jest kremowym. Rudy jest powiązany z genem "O", który zawiera chromosom X odpowiedzialny za kolor pomarańczowy.Wszystkie rudzielce są rasy tabby. Koty rude jednolicie zostały wyselekcjonowane poprzez zmniejszenie kontrastu między kolorem tła a deseniem, który często jest widoczny na tułowiu, ogonie, łapkach i głowie.

Mutacja związana z występowaniem rudego koloru była częsta na terenie Turcji i Azji Mniejszej i została rozpowszechniona w Europie drogą morską i rzeczną. Została szczególnie doceniona w Szkocji.

Rude koty to koty wyjątkowe, bo nie łatwo je zdobyć, gdyż to natura decyduje o tym czy pojawi się na świecie wyjątkowy rudzielec. Miłośnicy rudzielców! Nie czekajcie, nie wahajcie się, lecz szukajcie pięknych rudych kociaków.

Zdjęcie pochodzi z profilu: http://www.koty.org.pl/pupile/rudy3.htm
 

Komentarze do wpisu Koty rudzielce

dodany: 2011-11-14     przez: Danuta
 
www.koty.org.pl/pupile/leia.htm
 
Jestem 6 miesięcznym pięknym rudym MC lubię bawić się w gonianego z moją przjaciółką Leią MC i psem westem razem tworzymy zgrane trio , uwielbiam sie tulić do swojej pani i bardzo głośno mruczę mmmmmmmmmmmrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr
 
 
dodany: 2011-11-11     przez: brak
 
www.koty.org.pl/pupile/pusia-2.htm
 
Jestem rudą kotką. ( niespełna 6 - miesięczną).Lubię pokazywać pazurki i wylegiwać się gdzie popadnie :). Uwielbiam się bawić i gryźć swoją właścicielkę. :}
 
 
dodany: 2011-10-30     przez: Grazyna
 
www.koty.org.pl/pupile/tixi.htm
 
www.koty.org.pl/pupile/tixi.htm
jestem przeslicznym rudzielcem o bursztynowych oczach , uwiebiam pieszczoty i wspinaczki po meblach , byle wyzej...moi właściciele znalezli mnie w schronisku dla zwierząt i nigdy mnie opuszczą -
 
 
      
Dodaj komentarz zamknij

Aby dodać komentarz musisz się zalogować.
 
  Login / adres e-mail
  Hasło
 
 
  « przypomnij hasło zarejestruj się »
 
 
 
 
 
 
 
Boks reklamowy
Morusek.pl - darmowe ogłoszenia zwierząt
Psy.elk.pl - portal psiej społeczności
+ dodaj swój link
 
Zdjęcia kotów
Mamy już 22420 zdjęć
ostatnio dodane:
Kot
+ dodaj zdjęcie  |  więcej zdjęć »
 
  
Kontakt    |    Polityka prywatnosci    |    Polityka cookies    |    Regulamin    |    Inne nasze serwisy    |    Linki    |    Szukane frazy    |    Reklama Designed by Pastuchp
Copyright 2007-2021 © Koty.org.pl
 
 
Internet Age - wydawca serwisów internetowych
Psy.elk.pl - portal psiej społecznosci