Poznaj rasę - koty neva masquerade
 
Artykuł z kategorii Ciekawostki na temat kotów na serwisie Koty.org.pl - Poznaj rasę - koty neva masquerade. Przeczytaj tekst artykułu, skomentuj Ciekawostki, podziel się swoją opinią na temat artykułu Poznaj rasę - koty neva masquerade lub zobacz inne artykuły na Koty.org.pl. Zapraszamy też do sekcji imiona dla kotów, gdzie znajdziesz wymarzone imię dla swojego nowego kotka lub kotki.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
  Koty.org.pl

Poznaj rasę - koty neva masquerade

Data wpisu: 2010-06-18
 
Kot Neva MasqueradeKoty neva masquerade to rasa kotów o wszystkich cechach kotów syberyjskich i oryginalnym umaszczeniu kotów syjamskich. Różne organizacje felinologiczne różnie je klasyfikują: np. FIFe – największa na świecie Międzynarodowa Federacja Felinologiczna wyodrębniła nevę jako osobną rasę- rasę siostrzaną w stosunku do kota syberyjskiego, natomiast światowa organizacja WCF – traktuje nevy jako koty syberyjskie o umaszczeniu colorpoint (umaszczenie ze znaczeniami).Trochę historii

Nazwa rasy wiąże się z miejscem jej powstania.
Nad rzeką Newą przepływającą przez Petersburg, odbywały się huczne bale maskowe. Jednocześnie Rosjanie byli rozkochani w kotach syjamskich, które same wyglądały jakby nosiły maski. Koty te były mieszkańcami carskich pałaców, ale mniej więcej w XVII w , kiedy populacja ich była już dość duża, spowszedniały i straciły zainteresowanie możnowładców. Trafiły wówczas na ulicę, gdzie doszło do samoistnych krzyżowań z kotami syberyjskimi.

Program hodowli kotów syberyjskich ze znaczeniami został podjęty przez rosyjskich hodowców dopiero w latach 60-tych XX wieku. Na zachód Europy koty te dotarły w r.1990, a wielkimi wielbicielami i propagatorami tej odmiany syberyjczyków byli Niemcy. Do Polski nevki trafiły w drugiej połowie lat 90-tych ubiegłego wieku, ale pierwsze kocięta urodziły się, ku zaskoczeniu hodowcy, w roku 1999 w hodowli kotów syberyjskich o umaszczeniu naturalnym. Jak się później okazało, rodzice kociąt mieli przodków o umaszczeniu ze znaczeniami. Trudno dziś ocenić jakich ras kotów o umaszczeniu colorpoint używano do kojarzeń w programach hodowlanych, z pewnością różnych, ostatecznie mamy dziś nevę o cechach budowy i charakteru kotów syberyjskich.

Niestety, ze względu na mieszankę genów, nevy przez długi czas były traktowane przez FIFe jako rasa nie uznana. Mogły być wystawiane na wystawach i otrzymywać oceny, nie mogły jednak zdobywać tytułów. To niesprawiedliwe traktowanie nev skończyło się, kiedy od stycznia 2009r FIFe uznało wstępnie rasę neva masquerade a od 28 maja 2010 r uznało tę rasę całkowicie. Teraz również wszystkiego nevy zrzeszone w licznych klubach felinologicznych FIFe mogą zdobywać tytuły na międzynarodowych wystawach.

Wygląd i charakter

To co odróżnia koty neva masquerade od kotów syberyjskich to umaszczenie futra i kolor oczu. Standard rasy jest dla kotów syberyjskich i neva masquerade taki sam, natomiast umaszczenie nev jest charakterystyczne dla odmian barwnych zwanych colorpoint, gdzie zasadniczy kolor futra kontrastuje ze znaczeniami, tj. ciemniejszym ubarwieniem na pyszczku, uszach, łapkach, ogonie. Charakterystyczną cechą nev , która urzeka miłośników tej rasy, są niebieskie oczy.
Charakter kotów neva masquerade jest taki sam jak kotów syberyjskich.

Opis rasy neva masquerade przygotowany przez hodowlę Dom Kota.
 

Komentarze do wpisu Poznaj rasę - koty neva masquerade

dodany: 2012-01-16     przez: Kajtek
 
www.koty.org.pl/pupile/kay.htm
 
To dokładnie ja :)
 
 
dodany: 2012-01-09     przez: Emil`
 
www.koty.org.pl/pupile/emil2.htm
 
Jestem kotkiem syberyjskim hehe mam z nim coś wspólnego...:)
 
 
dodany: 2011-03-31     przez: Nicole
 
www.koty.org.pl/pupile/figaro1.htm
 
Ja kocurek Figaro jestem stej rassy i jestem slodki!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 
 
      
Dodaj komentarz zamknij

Aby dodać komentarz musisz się zalogować.
 
  Login / adres e-mail
  Hasło
 
 
  « przypomnij hasło zarejestruj się »
 
 
 
 
 
 
 
Boks reklamowy
Morusek.pl - darmowe ogłoszenia zwierząt
Psy.elk.pl - portal psiej społeczności
+ dodaj swój link
 
Zdjęcia kotów
Mamy już 22420 zdjęć
ostatnio dodane:
Kot
+ dodaj zdjęcie  |  więcej zdjęć »
 
  
Kontakt    |    Polityka prywatnosci    |    Polityka cookies    |    Regulamin    |    Inne nasze serwisy    |    Linki    |    Szukane frazy    |    Reklama Designed by Pastuchp
Copyright 2007-2021 © Koty.org.pl
 
 
Internet Age - wydawca serwisów internetowych
Psy.elk.pl - portal psiej społecznosci