Ruja u kotów
 
Artykuł z kategorii Porady na temat kotów na serwisie Koty.org.pl - Ruja u kotów. Przeczytaj tekst artykułu, skomentuj Porady, podziel się swoją opinią na temat artykułu Ruja u kotów lub zobacz inne artykuły na Koty.org.pl. Zapraszamy też do sekcji imiona dla kotów, gdzie znajdziesz wymarzone imię dla swojego nowego kotka lub kotki.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
  Koty.org.pl

Ruja u kotów

Data wpisu: 2010-01-21
 
Ruja u kotów jest przejawem występującej u nich cyklicznej aktywności seksualnej. Przebiega inaczej niż u suczek i wiąże się z bardziej wyraźną zmianą zachowania kocic i mniej spektakularnymi objawami klinicznymi. Często stanowi kłopotliwą, pełną dyskomfortu sytuację dla tych zwierząt i ich opiekunów. Stąd wielu właścicieli podejmuje różne środki, aby ruja u kotów przebiegała łagodniej albo wręcz przyczyniają się do jej nie wystąpienia.Nie trudno jest zauważyć u swojej mruczącej pociechy wzmożoną aktywność płciową. Kocice chętniej łaszą się do domowników, intensywniej ocierają się o przedmioty i przyjmują gotowe do aktu pozycje. Często można zaobserwować zmianą modulacji głosu samic oraz wzmożone huśtawki nastroju z przejawami nadpobudliwości, niekiedy nawet agresji. Ruja u kotów nie jest natomiast zwiastowana wyraźniejszymi symptomami jak u suk, czyli pojawieniem się krwistej wydzieliny z pochwy. Czas trwania okresu, w którym może dojść do zapłodnienia kotki jest różny, od kilku dni do paru tygodni. Zazwyczaj pierwsza ruja u kotów ma miejsce od piątego miesiąca, do ukończenia pierwszego roku życia. Wydzielane od tej pory lotne substancje zapachowe, tak zwane feromony służą do zwabiania kocurów i wzmagania u nich instynktu prokreacji.

Aby zapobiec u kotki nie tylko niechcianego potomstwa, ale również wzmożonego popędu seksualnego samic oraz przebywających w jej otoczeniu kocurów, właściciele często decydują się na zabieg sterylizacji. W odróżnieniu od hormonalnej metody antykoncepcyjnej w formie iniekcji poddanie kotki sterylizacji nieodwracalnie sprawia, że ruja u kotów już więcej nie wystąpi. Choć wielu weterynarzy podkreśla zalety usunięcia organów rozrodczych kocic pod narkozą, zabieg nie jest pozbawiony powikłań, jak każda inna inwazyjna ingerencja chirurgiczna.Z uwagi na wciąż rosnącą populację niechcianych miotów kocic, które nieraz naprawdę trudno jest odizolować od samców, wielu właścicieli nie hodujących koty rasowe z myślą o potomstwie, podejmuje decyzję pozbawienia swoich pociech płodności. Z pewnością jest to skuteczny sposób zapobiegania uciążliwego dla zwierząt okresu, jakim jest ruja u kotów, naturalnie powtarzającego się niekiedy nawet co miesiąc.
 

Komentarze do wpisu Ruja u kotów

dodany: 2011-01-28     przez: Aleksandra
 
www.koty.org.pl/pupile/ivana1.htm
 
A ja jusz wysterylizowałam i mam po klopocie ;)
Zachęcam do sterylizacji kotek , Pozdrawiam.
Bardzo ciekawy artykuł .......... ;);)
 
 
dodany: 2010-08-12     przez: Karolina
 
www.koty.org.pl/pupile/blaki.htm
 
Ciekawy artykuł i mnie to też czeka bo mam kotkę.
 
 
dodany: 2010-07-30     przez: E.
 
www.koty.org.pl/pupile/wojtek2.htm
 
Interesujące.. :)
każdy właściciel kota powinien to wiedzieć :P
 
 
      
Dodaj komentarz zamknij

Aby dodać komentarz musisz się zalogować.
 
  Login / adres e-mail
  Hasło
 
 
  « przypomnij hasło zarejestruj się »
 
 
 
 
 
 
 
Boks reklamowy
Morusek.pl - darmowe ogłoszenia zwierząt
Psy.elk.pl - portal psiej społeczności
+ dodaj swój link
 
Zdjęcia kotów
Mamy już 22420 zdjęć
ostatnio dodane:
Kot
+ dodaj zdjęcie  |  więcej zdjęć »
 
  
Kontakt    |    Polityka prywatnosci    |    Polityka cookies    |    Regulamin    |    Inne nasze serwisy    |    Linki    |    Szukane frazy    |    Reklama Designed by Pastuchp
Copyright 2007-2021 © Koty.org.pl
 
 
Internet Age - wydawca serwisów internetowych
Psy.elk.pl - portal psiej społecznosci