Światowy Dzień Kota
 
Artykuł z kategorii Ciekawostki na temat kotów na serwisie Koty.org.pl - Światowy Dzień Kota. Przeczytaj tekst artykułu, skomentuj Ciekawostki, podziel się swoją opinią na temat artykułu Światowy Dzień Kota lub zobacz inne artykuły na Koty.org.pl. Zapraszamy też do sekcji imiona dla kotów, gdzie znajdziesz wymarzone imię dla swojego nowego kotka lub kotki.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
  Koty.org.pl

Światowy Dzień Kota

Data wpisu: 2009-10-08
 
Światowy Dzień Kota obchodzony jest corocznie 17 lutego. W Polsce obchodzimy go dopiero od 2006 roku, a to za sprawą miesięcznika „Kot” oraz Cat Club Łódź. Pomysłodawcą polskich obchodów tego święta jest Wojciech Albert Kurkowski – redaktor naczelny wcześniej wspomnianego miesięcznika "Kot" oraz Prezes Polskiej Federacji Felinologicznej "Felis Polonia". Również w Stanach Zjednoczonych istnieje analogiczne święto pod nazwą Narodowy Dzień Kota, obchodzony 29 października. Światowy Dzień Kota ma swoje korzenie we Włoszech, stąd też w Rzymie odbywają się jego centralne obchody. Dlaczego to właśnie Włochy są stolicą kociego święta? Być może dlatego, że w wielu włoskich miastach i miasteczkach żyją miliony kotów, które często można spotkać w miejskich zaułkach i zakamarkach, gdzie chowają się w cieniu przed spiekotą.Dziwić może fakt, że Światowy Dzień Kota obchodzony jest w Polsce od tak niedawna, ponieważ Polska zajmuje III miejsce na świecie pod względem ilości kotów mieszkających w gospodarstwach domowych. Wyprzedzają nas tylko Australia i Stany Zjednoczone. Przeprowadzone badania dowiodły, że koty goszczą aż w 33 % polskich domostw, co świadczy o tym, że więcej jest miłośników kotów niż psów. Podobnie rzecz się ma np. w Wielkiej Brytanii, gdzie żyje ok. 10 mln kotów, a psów jest tylko 6,5 mln.Celem obchodów jest propagowanie szacunku dla kotów, nie tylko tych rasowych, zwrócenie uwagi na rolę kota w życiu człowieka oraz pomoc kotom, które jej potrzebują. Bardzo ważnym i nieodłącznym elementem obchodów Światowego Dnia Kota jest akcja „rasowce dachowcom”. Jest to inicjatywa, która ma na celu pomoc bezdomnym kotom. Pomoc ta przyjmuje formę zbiórek pieniężnych oraz rzeczowych. Dary przekazywane są do schronisk. W akcji udział biorą hodowcy, kluby felinologiczne, osoby prywatne, instytucje, a także szkoły czy przedszkola. Dodatkowo obchodom towarzyszą: pokazy kotów, konkursy dla dzieci, wystawy prac artystycznych związanych z kocią tematyką, wystawy fotografii, gratisowe porady weterynaryjne, spotkania z lekarzami czy hodowcami. Poza tym, w związku z kocim świętem organizowany jest plebiscyt "Kociarz Roku", w którym głosują czytelnicy pisma "Kot".

Nic dziwnego, że powstało takie święto jak Światowy Dzień Kota, bo przecież koty jak najbardziej na nie zasługują jako zwierzęta, które fascynują ludzkość od tysiącleci.
 

Komentarze do wpisu Światowy Dzień Kota

dodany: 2012-04-14     przez: Wiki
 
www.koty.org.pl/pupile/foxi.htm
 
Ja mam książke zaklinacz kotów właśnie polecaną przez Cat Club Łódź
 
 
dodany: 2011-02-23     przez: mruczek
 
www.koty.org.pl/pupile/mruczek31.htm
 
http://www.koty.org.pl/pupile/mruczek31.htm
Głosujcie na fote!
 
 
dodany: 2011-02-17     przez: brak
 
www.koty.org.pl/pupile/zuzia9.htm
 
Wszystkim Kotom i wszystkiego najlepszego ... dużo, bardzo dużo zdrówka i wspaniałych ludzi na Ich drodze...dużo buziaków :)
 
 
      
Dodaj komentarz zamknij

Aby dodać komentarz musisz się zalogować.
 
  Login / adres e-mail
  Hasło
 
 
  « przypomnij hasło zarejestruj się »
 
 
 
 
 
 
 
Boks reklamowy
Morusek.pl - darmowe ogłoszenia zwierząt
Psy.elk.pl - portal psiej społeczności
+ dodaj swój link
 
Zdjęcia kotów
Mamy już 22420 zdjęć
ostatnio dodane:
Kot
+ dodaj zdjęcie  |  więcej zdjęć »
 
  
Kontakt    |    Polityka prywatnosci    |    Polityka cookies    |    Regulamin    |    Inne nasze serwisy    |    Linki    |    Szukane frazy    |    Reklama Designed by Pastuchp
Copyright 2007-2021 © Koty.org.pl
 
 
Internet Age - wydawca serwisów internetowych
Psy.elk.pl - portal psiej społecznosci